به کارگیری خدمات آنالیز مودال مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار برای رفع مشکل صنایع

خدمات آنالیز مودال مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار

در سال های اخیر آنالیز مودال به عنوان ابزاری جهت تعیین و ارتقا مشخصات دینامیکی سازه ها و ماشین آلات مورد توجه قرار گرفته است. امروزه نیازهای موجود در طراحی سازه ها و ماشین آلات از جمله وزن کم و استحکام بالا در مقولات مهندسی و علمی، امکان ایجاد ارتعاشات ناخواسته و مخرب را در این سیستم ها افزایش داده است. آنالیز مودال ابزاری برای تعیین پارامترهای دینامیکی سیستم، از جمله فرکانس های طبیعی، شکل مودها و ضرایب میرایی است و شامل دو بخش تئوری و تجربی می شود. آنالیز مودال تجربی که تحت عنوان تست مودال نامیده می شود به صورت یک تست ارتعاشی بر روی یک سیستم ارتعاشی خطی انجام می گیرد. —آماده سازی این تست شامل انتخاب تکیه گاه سازه، نوع تحریک، نقاط تحریک، سخت افزارهای اندازه گیری نیرو و پاسخ، تعیین هندسه مدل که در آن نقاط اندازه گیری مشخص شده است، می باشد.

مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار می تواند با استفاده از ثبت رفتار ارتعاشی ماشین آلات و سازه ها و تحلیل این ارتعاشات جهت مدلسازی دقیق سازه، و تشخیص عیوب و صدمات بوجود آمده در ماشین را در قالب پروژه های تحقیقاتی و صنعتی در بسیاری از صنایع همانند صنعت خودرو، صنایع نفت و گاز، حمل و نقل ریلی، صنایع هوافضا و .... به انجام رساند و به رفع نیازهای این صنایع بپردازد. این مرکز همچنین با در اختیار داشتن نیروهای متخصص و تجهیزات لازم جهت تحلیل رفتار ارتعاشی ماشین آلات و سازه ها می تواند مرجع خوبی برای اندازه گیری وتجزیه و تحلیل ارتعاشات سازه ها و ماشین آلات باشد. 

 

در این راستا خدمات زیر را می توان انجام داد:

  • تعیین عیوب در ماشین آلات دوار (گیربکس، روتور ، بیرینگ، ...)
  • مشخصه سازی خواص مواد بکمک آزمایشهای مودال
  • بهنگام نمودن مدل اجزاء محدود سازه ها
  • تعیین نیرو وارده به سازه بکمک اندازه گیری ارتعاشات
  • بررسی دینامیک، مدلسازی و شناسائی پارامترهای ابزار در فرایند ماشینکاری
  • انجام آزمایش مودال بر روی سازه های بزرگ
  • شناسائی پارامترهای شرایط مرزی و اتصالات سازه ها 

با توجه به معرفی مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار به صنایع بزرگ منطقه، اقدامات مختلفی در جهت رفع مشکلات صنایع در قالب پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی شروع شده است که یکی از این خدمات آنالیز مودال می باشد.